MarLen.cz
Móda vzniká telom i dušou

Móda vzniká telom i dušou

Ak sa chcete niekedy ocitnúť v raji pre krajčírky a pletárky, vstúpte do jedného z obchodov v Prahe alebo v Brne spoločnosti MarLen. Pozerajte sa pozorne, pretože aj keby ste si vyhradili viac času, unikne vám dobrá stovka vnemov.

Téma|# Šitie

V ohybe štúčikov s látkami je vidieť len zlomok krásnych vzorov, musíte ich rozložiť, odstúpiť a zasnívať sa, čo s nimi. Vyberajte prsty a len si predstavujte, čo všetko sa z nich dá ušiť. Kombinujte, pretože tu nájdete komponenty dekorov dokonale ladiace k sebe, obojlícne materiály, kde hrá prím rub aj líce, vzory drobné a nežné aj s veľkorysosťou vyrážajúce dych.

Práve taký si vybrala odevná návrhárka Hanka Binarová pre časť svojej novej kolekcie. Ako látku čo najmenej porušiť, ako dekor poskladať do subtílneho strihu jarného kabátika a vesty, aby robustnosť tkaného motívu vytvarovala krivky tela?

Zrazu sa začne prelínať poctivé tkáčske remeslo s výtvarným cítením. Všetci tvoriví ľudia majú jedno spoločné – veľkú porciu trpezlivosti, túžbu učiť sa aj hľadať nové možnosti. Tak sa svet robí zase o niečo krajším. Keď nám to pristane, úplne inak ním kráčame. V našej silne digitálnej každodennosti je príliš málo práce, na ktorú sme vynaložili úsilie svojich rúk. Návrat k remeslu tkáčskemu, krajčírskemu a tisícom ďalším, nielen nenechá zaniknúť českú tradíciu, ale vedie aj k zníženiu spotreby surovín, k recyklácii, ochrane klímy. Kupovať materiály vyrábané v našej krajine má rovnaký zmysel ako má zmysel vracať sa k zákazkovému šitiu, ktoré nám vo výsledku dokáže ušetriť peňaženku. Starostlivo zostavený kapsulový šatník obsahujúci základné kúsky odevov dovoľuje vytvárať mnoho kombinácií obmieňaných iba detailmi. Je to oveľa rozumnejšie riešenie oproti náhodným a častejším nákupom lacného aj menej kvalitného tovaru.

Že je o kvalitnú a nadčasovú módu záujem, to vám Hanka Binarová potvrdí. Šitie na mieru je znovu v kurze; obzvlášť ženy si uvedomili, aké je dôležité cítiť sa dobre v každom veku av každej konfekčnej veľkosti. Aj nejaké to kilo navyše sa musí vedieť nosiť, a Hanka vie, že dobre zvolené oblečenie má skvelý omladzujúci účinok. Vďaka tomu, že vie ťažkú pánsku krajčírstvo, pohybuje sa vo svojom dámskom obore s ľahkosťou a s úspechom. Dokazujú to nielen úspešné módne prehliadky, ale predovšetkým záujem o jej Ateliér v centre Ostravy, kde vám predvedie svoju autorskú tvorbu s esenciou elegancie a ženskosti.

Materiály pre časť novej jarnej kolekcie sú z produkcie spoločnosti MarLen ponúkajúce nepreberné množstvo galantérnych potrieb, kvalitná metráž, pletacia priadza aj bytový textil. To, čo vás zaujme najviac, sú originálne látky vlastnej výroby. MarLen tká svoje látky vo vlastnej tkáčovni vo Vojnovom Mestci na Vysočine. Často sú to unikátne vzory alebo aj repliky historických materiálov určené na ďalšie výtvarné diela zo sveta filmu. Obdivovať ich môžete v kostýmovom stvárnení mnohých rozprávok Českej televízie alebo seriálov Netflixu, pracujú s nimi odevní návrhári aj kostýmní výtvarníci našich a svetových divadelných produkcií.

Zmysluplné spojenie dokonalej znalosti remeselnej tvorby dokáže uvoľniť mnoho emócií a energie. Prináša nielen praktický úžitok, ale obohacuje nás samotných. Kultúra odievania sa v posledných desaťročiach veľmi uvoľnila. Možno, že za to môže pocit, že je toho na nás všetkého veľa. Práca mnohých odevných a textilných výtvarníkov nám ale jasne dáva najavo, že stojí zato experimentovať a cítiť sa výnimočne.

Text: Jana Pippichová
Návrhy: Ateliér Hanky Binarovej
Odevné materiály: MarLen
Foto: Silvie Švecová, Hana Binarová

Galerie

Hana Binarová

Zaujalo vás to? Podeľte sa o nápady s priateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

Nechajte sa inšpirovať

Všetky inšpirácie
Šitie tuniky z látky Exotic: Ľahký vánok pre letné dni
Šitie tuniky z látky Exotic: Ľahký vánok pre letné dni
Letné dni začínajú striedať tie jarné a teplota vonku sa dostáva do bodu, kedy môžeme odložiť saká a vyjsť si len tak v tričku alebo blúzke. Ideálny čas urobiť revíziu šatníka a zistiť, či nám náhodou nejaký „must have“ kúsok nechýba. Stavím sa, že každá z nás by prišla na niečo, čo nutne musí mať.
Obojstranný kabátik z žakárovej tkaniny MarLen
Obojstranný kabátik z žakárovej tkaniny MarLen
Po minuloročnej náročnej šijacej výzve, kedy som každý mesiac šila z každého vydania Burdy jeden model, som si na nejaký čas dala od šitia pokoj, aby som mohla načerpať nové sily a hlavne novú inšpiráciu. Netrvalo to veľmi dlho a s prichádzajúcou jarou sa vo mne opäť prebudila túžba tvoriť.