MarLen.cz
Ušite si ľahké úpletové šaty s pelerínou

Ušite si ľahké úpletové šaty s pelerínou

Tento rok som si dala predsavzatie, že každý mesiac ušijem nejaký model z Burdy. Už pár rokov ju mám predplatenú a šije sa mi z nej dobre, tak som si povedala, že by som to mala poriadne využiť. Zároveň by to pre niekoho mohlo byť aj inšpiráciou. Ja rozhodne nie som žiadna typická modelka. Postavu mám malú, v tvare hrušky so širokými bokmi. Pre niekoho by mohlo byť prínosné, keď zvolený model uvidí aj na postave môjho typu.

Téma|# Šitie

V januárovom čísle ma najviac zaujali šaty s pelerínou na strane 82. Jednoduché línie, úpletový materiál, zaujímavý prvok v podobe peleríny. Dostala som chuť sa do niečoho hebkého zababušiť a tú januárovú zimu si trošku spríjemniť.

Pani Lenka z MarLen mi veľmi ochotne pomohla vybrať tú správnu látku. Mne sa zapáčil šedý šedý melírovaný úplet s krátkym jemným chĺpkom. Už na dotyk veľmi hebký a hrejivý. Aj sila úpletu sa mi na prvý pohľad páčila. Pevná tak akurát, aby sa úplet v oblasti bokov nevyťahoval, ale pritom si látka zachovala aj určitú mieru splývavosti, aby pelerína zostala mäkko foremná. Ale vy si vyberte podľa svojho gusta akýkoľvek iný teplejší úplet.

Látku som pred šitím vyprala. Klasicky na 40 stupňov, ale radšej so zníženými otáčkami žmýkania. Šaty sa šili pekne, šila som ich celé v podstate len na overlocku. Iba výstrih som prešila na rovnostehu. Menšiu obtiaž som mala s pochopením prišitia ramienka a peleríny, ale stačilo si model logicky poskladať z lícovej strany, ako by bol hotový a hneď som videla, čo s čím budem zošívať. V oblasti ramienka sa vyplatilo niekoľkokrát aj stehovať, pretože sa tam stretávalo najviac vrstiev látky, tak aby pekne držali pri šití na sebe.

Šaty som mala na sebe celé popoludnie pri fotení a nosia sa naozaj krásne. Látka nehryzie, je aj na holej koži veľmi príjemná a hrejivá. S rôznymi doplnkami sa šaty dajú nosiť na niekoľko spôsobov. S houmleskou, čižmami a koženým krivákom neformálne. Alebo s lodičkami a zaujímavou brošňou formálne do práce či na schôdzku. Mne doplnky obstarala moja mamička, ktorá pletie – čiapky a čelenka sú z jej dielne.

V januárovom čísle Burdy je na strane 89 ešte návod na obal na termofor. A pretože mi ešte kúsok tohto úpletu zostal, tak už viem, ako ho využijem a tú vlezlú januárovú zimu si spríjemním ešte o chlp viac.

Galerie

Jednoduché úpletové šaty s pelerínou (Burda 01/2023)

Zaujalo vás to? Podeľte sa o nápady s priateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

Nechajte sa inšpirovať našimi nápadmi a trikmi

Všetky inšpirácie
Menčestrové nohavice a vesta
Menčestrové nohavice a vesta
Aj keď vonku panovali ešte vysoké teploty, tak pre svoj augustový projekt som si z Burdy 08/2023 zvolila model menčestrových nohavíc. V poslednej dobe som zaznamenala, že sa menčester zase vracia do módy a zaradovala som sa – je to aj môj obľúbený materiál, a to už od školských rokov. Ako to, že som ho v posledných rokoch vôbec nenosila!? Rozhodla som sa, že je na čase ušiť si niečo nové práve z menčestra.
Riasené šaty s viazačkami na ramenách
Riasené šaty s viazačkami na ramenách
Júlová vlna horúčav naplno udrela a tentoraz som nebola zaskočená. Ušila som si totiž ešte v miernom predstihu vzdušné letné šaty z júlovej Burdy. Práve včas! Pokiaľ mi niečo pomáha tie vysoké teploty znášať, tak je to práve to neustále jemné povlávanie látky, ktoré sa samovoľne deje pri každom kroku.