MarLen.cz
Interiér Cisárskej kúpeľne v Karlových Varoch

Interiér Cisárskej kúpeľne v Karlových Varoch

Podieľali sme sa na revitalizácii Cisárskej kúpeľne v objekte Cisárskych kúpeľov v Karlových Varoch. Dodali sme repliku koberca a všetky textilné výrobky a čalúnnické doplnky.
Téma|# Interiér

História

Cisárske kúpele v Karlových Varoch (po roku 1918 označované ako "Kúpele I.") patrili vo svojej dobe k najmodernejším zariadeniam svojho druhu na svete. Táto pseudorenesančná kúpeľná budova bola postavená v rokoch 1893–1895 podľa projektu Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera s pôvodným rozpočtom cca 750.000 zlatých, ktorý však v priebehu stavby prekročil 1.000.000 zl. V roku 1958 bol tento objekt zapísaný na zoznam nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Od konca 80. rokov minulého storočia postupne prestali byť Kúpele I. používané na balneoprevádzku – všetky významné hotely totiž pre komfort svojich hostí už zavádzali vlastné balneoprevádzky tak, aby hostia pre liečebné procedúry už nemuseli opúšťať objekty, v ktorých boli ubytovaní. V deväťdesiatych rokoch Cisárske kúpele často menili majiteľa - bolo tu prevádzkované kasíno, zariadenie kúpeľnej prevádzky bolo vybúrané a objekt mal prejsť rozsiahlou prestavbou na hotel, ale na plány nedošlo a Kúpele chátrali. Chátrajúca budova (už majetku Karlovarského kraja) bola v roku 2010 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Následne Kraj spolu s mestom Karlovy Vary začali pripravovať revitalizáciu objektu s odhadovanými nákladmi vo výške cca 800 mil Sk.

Súčasnosť

Od konca roku 2019 tu prebieha celková revitalizácia. V rámci projektu, ktorého cieľom je sprístupniť objekt širokej verejnosti, budú v objekte vykonané sanačné, stavebné a reštaurátorské práce. Budova bude využívaná na kultúrno-spoločenské účely; v priestoroch je plánované umiestnenie kaviarne, informačného centra, spoločenskej sály, múzejnej expozície s tematikou histórie a súčasnosť kúpeľníctva. Celkové plánované náklady rekonštrukcie by sa mali vyšplhať do výšky cca 1,127 mld CZK (cca 47 milionov EUR). Stavbu vykonáva konzorcium firiem Geosan a Metrostav.

Martina Bílková (MarLen s.r.o.) v Císařské koupelně, KArlovy VaryRekonštrukcia

Firma MarLen bola vybraná pre vybavenie (pôvodne) luxusne zariadeného kúpeľňového apartmánu, tzv. Cisárskej kúpeľne, replikami koberca, závesov, textilného vybavenia a čalúnnych súčastí. Apartmán bol určený špeciálne pre rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Lóža mala oddelené prezliekacie a kúpeľové kabíny a bola vybavená najmodernejším komfortom: elektrickým osvetlením a hodinami, parným vykurovaním aj vetracím zariadením.

Martina Bílková, konateľka MarLen k rekonštrukcii povedala: "Je to naozaj veľkolepá stavba a tak sme mali trošičku rešpekt. Našťastie sme ale zvyknutí pracovať pod starostlivým dohľadom pamiatkarov - veď sme sa podieľali už na rekonštrukciách rezidencie pražského primátora, Loosove vily a zo súkromných Chateau Mcely a mnohých ďalších – tak tréma čoskoro opadla a výsledok budete môcť čoskoro posúdiť sami."

Projekt bol realizovaný na prelome mája a júna 2023 a slávnostne otvorený bude 17. júna 2023.

Cisárske kúpele môžete navštíviť aj vy: na výber je niekoľko prehliadkových okruhov - od celých Lázní až po iba Kúpeľňu. Prehliadky je potrebné vopred rezervovať.

Galerie

Cisárska kúpeľňa Karlovy Vary

Zaujalo vás to? Podeľte sa o nápady s priateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

Nechajte sa inšpirovať našimi nápadmi a trikmi

Všetky inšpirácie
Menčestrové nohavice a vesta
Menčestrové nohavice a vesta
Aj keď vonku panovali ešte vysoké teploty, tak pre svoj augustový projekt som si z Burdy 08/2023 zvolila model menčestrových nohavíc. V poslednej dobe som zaznamenala, že sa menčester zase vracia do módy a zaradovala som sa – je to aj môj obľúbený materiál, a to už od školských rokov. Ako to, že som ho v posledných rokoch vôbec nenosila!? Rozhodla som sa, že je na čase ušiť si niečo nové práve z menčestra.
Riasené šaty s viazačkami na ramenách
Riasené šaty s viazačkami na ramenách
Júlová vlna horúčav naplno udrela a tentoraz som nebola zaskočená. Ušila som si totiž ešte v miernom predstihu vzdušné letné šaty z júlovej Burdy. Práve včas! Pokiaľ mi niečo pomáha tie vysoké teploty znášať, tak je to práve to neustále jemné povlávanie látky, ktoré sa samovoľne deje pri každom kroku.