MarLen.cz
Šaty z čiernej madeiry

Šaty z čiernej madeiry

Toto leto som mala šťastie a pod ruku sa mi dostali dve krásne madeiry. Už skôr som po tomto druhu látky pokukovala, ale vždy ma niečo odradilo od kúpy – nedostatok mojich skúseností a aj moja rodinná situácia. „Deti ale už trošku odrástli, moja šijacia prax sa v priebehu času zlepšila, tak teraz je tá pravá chvíľa ísť do toho a ušiť si parádne šaty do horúcich letných dní“, povedala som si.

Téma|# Šitie

Toto leto som mala šťastie a pod ruku sa mi dostali dve krásne madeiry. Už skôr som po tomto druhu látky pokukovala, ale vždy ma niečo odradilo od kúpy – nedostatok mojich skúseností (v začiatkoch svojho šitia som si jednoducho na túto látku netrúfla) a aj moja rodinná situácia (mama s batoľatami a biela madeira, má to cenu?). „Deti ale už trošku odrástli, moja šijacia prax sa v priebehu času zlepšila, tak teraz je tá pravá chvíľa ísť do toho a ušiť si parádne šaty do horúcich letných dní“, povedala som si. A tak som si jedného krásneho júnového dňa, prevoňaného jahodami z neďalekej farmy, odnášala zo skladu MarLen v Šakvicích domov svoju prvú madeiru v bielej farbe

Snáď ešte v ten deň som vytiahla všetky svoje Burdy a začala listovať, aby som našla ten pravý strih. Pri výbere strihu sa snažím myslieť na dva aspekty: aby pristal mne a aby pristal aj tej konkrétnej látke. Nie vždy sa to vydarí, ale môžem povedať, že pokiaľ človek rešpektuje vlastnosti danej látky, tak si tým môže významne vypomôcť, aby výsledok sadol čo najlepšie. Myslím, že v tomto prípade sa to vydarilo. Medzi niekoľkými variantami nakoniec zvíťazil strih z Burdy 5/2003.

Áno, čítate správne, takmer 20 rokov starý strih, to už je celkom slušný návrat do minulosti. V roku 2003 som mala 15 rokov a šitie pre mňa znamenalo hlavne asistovať mojej mamičke, od ktorej som lásku k tomuto koníčku zdedila a ktorá vždy ochotne plnila moje pubertálne požiadavky na oblečenie.

Madeira je tkanina v plátnovej väzbe, ktorá má výšivku, a to buď po celej svojej šírke alebo pozdĺž jedného alebo oboch pevných okrajov. Súčasná výroba výšivky je strojová, ale ako už názov látky napovie, história nás zavedie na ostrov Madeira, kde predtým ženy látku ručne vyšívali. Madeira je ľahká a vzdušná, najčastejšie sa vyšíva na batist, ale aj napríklad na mušelín. A preto tiež patrí k obľúbeným látkam na letné obdobie.

Môžem povedať, že madeira sa mi šila veľmi dobre. Mala som trochu strach, ako sa moje šijacie stroje pobijú s výšivkou (mám rovnosteh SilverCrest a overlock Singer), ale zvládli to dobre, bez akéhokoľvek problému. Jediné, čo som si stále strážila, bol rub a líc. Mám pocit, že u madiery to nie je na prvý pohľad zrejmé. Je potrebné sa pozrieť naozaj starostlivo a určiť, ktorá strana výšivky je tá „krajšia“.

Okrem rukávov sú šaty celé vypodšívkované, predsa len som chcela mať istotu, že nebude presvievať spodnú bielizeň. Pokiaľ je výšivka veľmi dierovaná, je vhodné madeiru vypodšívkovať. Ak je výšivka napríklad iba pri okraji, nemusí byť podšívka nutná. Záleží však na každom, aké sú jeho preferencie.

Ja som s výsledkom veľmi spokojná, podarilo sa mi dobre vybrať veľkosť a nemusela som robiť žiadne úpravy strihu (ktoré rovnako veľmi neviem). Šaty mali v mojom okolí úspech a zožali chválu, čo mi samozrejme urobilo radosť a ponúklo ma k tomu, aby som si ušila ešte jedny, tentoraz čierne a podobného strihu:

Čiernu verziu madeiry môžete nájsť tu a strih nájdete v Burde 6/2007. V origináli ide iba o blúzku, ja som však spodné diely predĺžila a získala tak zapínacie šaty.

Pokiaľ stále váhate, či madieru zaradiť do šatníka, tak budem rada, ak vás môj článok inšpiroval k pozitívnemu rozhodnutiu. Madeira k letu určite patrí, ja som sa už o tom presvedčila.

Zaujalo vás to? Podeľte sa o nápady s priateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

Nechajte sa inšpirovať

Všetky inšpirácie
Obojstranný kabátik z žakárovej tkaniny MarLen
Obojstranný kabátik z žakárovej tkaniny MarLen
Po minuloročnej náročnej šijacej výzve, kedy som každý mesiac šila z každého vydania Burdy jeden model, som si na nejaký čas dala od šitia pokoj, aby som mohla načerpať nové sily a hlavne novú inšpiráciu. Netrvalo to veľmi dlho a s prichádzajúcou jarou sa vo mne opäť prebudila túžba tvoriť.
Móda vzniká telom i dušou
Móda vzniká telom i dušou
Ak sa chcete niekedy ocitnúť v raji pre krajčírky a pletárky, vstúpte do jedného z obchodov v Prahe alebo v Brne spoločnosti MarLen. Pozerajte sa pozorne, pretože aj keby ste si vyhradili viac času, unikne vám dobrá stovka vnemov.